اخبار تراکتور سازی تبریز

خورشیدی: VAR نیم فصل دوم؛ خوشبین نیستم

اخبار تراکتور سازی تبریز –اشکان خورشیدی یکی از داوران باتجربه‌ای است که در تست آمادگی جسمانی پیش از فصل نمره قبولی نگرفت و شانس قضاوت در دیدارهای نیم فصل نخست را از دست داد. برای ادامه مطلب با اخبار تراکتور سازی تبریز همراه باشید.

او در خصوص کلاس دانش افزایی پیش از فصل داوران و هم چنین تست آمادگی جسمانی که منجر به مردود شدن چند ده داور شد، به خبرنگار ما گفت: خب این کلاس ها هر فصل برگزار می شود و در همه جا هم مرسوم است. کمیته داوران فیلم های آموزشی جدید نشان می دهد و هدفش از برگزاری این کلاس هماهنگی داوران برای فصل جدید و کاهش اشتباهات است. در پایان هم بر اساس نمونه های جهانی از داوران تست می گیرد. تست های آمادگی جسمانی سخت است و می طلبد که داور شرایط ایده آلی داشته باشد. قبول شدن در این تست به حال خوب داور در روز تست هم بستگی دارد و شاید برخی از داوران که در این آزمون نمره قبولی نگرفتند در آن روز شرایط روحی و روانی خوبی نداشتند. همان طور که در مورد بازیکن می گویند روز، روز او نبود. من هم جزو داورانی هستم که در تست آمادگی جسمانی قبول نشدم. به تمرینات خود ادامه می‌دهیم و در زمانی که کمیته داوران تعیین می‌کند دوباره تست خواهیم داد تا دوباره به جریان قضاوت بازی ها برگردیم. فعلا در هفته‌های ابتدایی در کنار دیگر داوران نخواهیم بود.

او در پاسخ به این سوال که تعداد داوران با تجربه‌ای که تست ها را پاس نکردند آیا موجب نگرانی بابت قضاوت های خوب در بازی های لیگ برتر نمی‌شود؟ گفت: داوری فوتبال کشور در حال پوست اداختن است. داوران جوان خوبی وارد گود شده اند و داوران با تجربه هم در لیست قضاوت هستند. امیدوارم این داوران به خوبی بازی ها را شروع کنند و در ادامه ما به جمع آنها اضافه خواهیم شد. ما تمرینات خود را ادامه می دهیم و کمیته داوران هم قول داده در یک فرصت خوب از داوران باز مانده دوباره تست بگیرد. من تصور می کنم در اواسط فصل به جمع داوران اضافه خواهیم شد. در این زمینه تابع تصمیم فدراسیون فوتبال و هم چنین کمیته داوران هستیم. هم چنین در خصوص شبهاتی که در مورد تست از داوران وجود داشت باید بگویم آیتم های تست همان آیتم های گذشته بود و  این تست ها را قبلا هم داده بودیم.

داور با تجربه فوتبال ایران پیرامون صحبت‌های وزیر در مورد ورود تکنولوژی VAR در نیم فصل گفت: من نسبت به این موضوع خوش بین نیستم. ما در نیم فصل نخست به طور حتم این تکنولوژی را نخواهیم داشت و در دور برگشت هم من بعید می دانم که بتوانیم از آن استفاده کنیم. تنها بحث خرید مطرح نیست که البته ما در این زمینه هم مشکل داریم، بلکه باید دوره‌هایی را در ایران زیر نظر فیفا برای داوران برگزار کنیم و تا زمانی که این کلاس‌ها برگزار نشود حتی  اگر VAR هم بخریم قادر به استفاده از آن نخواهیم بود.

اشکان خورشیدی در پاسخ به این سوال که تا چه زمانی می خواهد در بازی های لیگ برتر داوری کند؟ گفت: فدراسیون فوتبال این اجازه را به ما می دهد تا 45 سالگی داوری کنیم. من یکی دو سال دیگر می توانم در صحنه قضاوت حضور داشته باشم و به طور حتم از این فرصت استفاده خواهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید